Články

Čo prezrádza kašeľ

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký význam má pre vás výraz „na niečo kašľať“? Alebo čo vlastne v praxi znamená, že sa „niekto na vás vykašľal“?

KAŠEĽ A PSYCHOSOMATIKA

KAŠEĽ je častokrát spájaný s pocitmi osamelosti, nedostatku lásky, citovými traumami, emočnou labilitou, stresom, úzkosťou, strachom.
Zvykne byť aj určitou formou ochrany pred niečím, do čoho sa vám príliš nechce alebo máte z niečoho strach. Kašľom si človek tiež podvedome priťahuje pozornosť ostatných, čo je častá príčina kašľa u detí. Máte niečo na srdci, máte nejaké potreby a priania, no nevyslovíte ich… zakašlete.
Kašeľ je zároveň želaním vykričať celému svetu svoje pocity a upozorniť na seba. Ak trpíte chronickým kašľom, naučte sa vyjadrovať svoje pocity, nepotláčajte ich.

PRECHLADNUTIE nastáva v situáciách, keď máme všetkého po krk, alebo by sme sa najradšej na všetko vykašľali. Prechladnutie nám dovoľuje vycúvať z ťaživej situácie: „Nepribližujte sa ku mne, som prechladnutý!“ Prechladnutie je tiež proces, ktorým sa z tela vyplavujú toxíny.V psychickej rovine sa toxíny rovnajú problémom, ktoré sa musia rozpustiť a vyplaviť.

Vlhký kašeľ teda prezrádza v nás uväznené agresívne agensy. Veľké množstvo problémov sa pokúšame dostať zo seba formou hnisavého hlienu. Ten sa musí zriediť a rozpustiť, aby vzduch mohol znova voľne prúdiť.
Dráždivý kašeľ signalizuje, že útoky zvonka nás iritujú, neunesieme ich, a tak radšej reagujeme násilne.

ZÁPAL PRIEDUŠIEK (bronchitída) je odrazom nevyjadreného hnevu a neuspokojených potrieb. Ak v rodine panuje napätá atmosféra, hádky a krik, väčšinou sú dobrými indikátormi tejto atmosféry deti. Okamžite reagujú ochorením dýchacích ciest.

ASTMA je výrazným príkladom psychosomatických súvislostí. U detí znamená úzkosť zo života, veľmi silný podvedomý strach, želanie nebyť tu a teraz. Takéto deti mávajú tiež veľmi silne vyvinuté svedomie a chýba im emocionálna zrelosť.
Astmatik sa pokúša brať priveľa. Nadychuje sa zhlboka, čím dochádza k preplneniu pľúc a výdychovému kŕču. Je tu jasne viditeľná porucha rovnováhy – brania a dávania. Môžeme dostať iba toľko, koľko sme ochotní odovzdať. Astmatik vyžaduje všetko čisté, jasné, sterilné. Vyhýba sa temnému, hlbokému, pozemskému, kde zaraďuje aj alergény. Má potrebu dominovať, no pritom je to človek, ktorý túži po láske. Chcel by jej mať plnú náruč, preto sa toľko nadychuje. Ale nemôže lásku rozdávať, lebo nemôže vydýchnuť.
Čo mu pomôže? V prvom rade nepodplatiteľná úprimnosť k sebe samému.

DÔLEŽITÉ!

Pokiaľ mávate kašeľ (a aj iné problémy s dýchacími cestami) opakovane alebo dlhodobo, určite stojí za to sa zamerať aj na hrubé črevo – aby bolo čisté a aby ste mali dostatok probiotík. Črevá totiž s dýchacími cestami úzko súvisia. Tieto zdanlivo nesúvisiace orgány, udržujú totiž v organizme rytmický poriadok, rovnováhu medzi prijímaním a dávaním.

Mám skúsenosť, že ideálne je kombinovať pomoc telu s prácou s našou psychikou, pretože žiaden zdravotný problém nevzniká samostatne. Kašeľ, rovnako ako akákoľvek iná choroba, je len taký posol, ktorý nám má povedať, že niečo treba zmeniť. Ak si s niečím neviete rady, niektoré ochorenia sa vám častejšie opakujú, či pribúdajú stále nové, je dôležité nájsť vyvolávajúcu príčinu.

Poskytujem službu holistického poradenstva, v rámci ktorého vám túto príčinu pomôžem odhaliť a ponúknem možné riešenia.