Články

Element Kov – ste pripravení na zimu?

element Kov

Sme uprostred obdobia jesene, ktoré potrvá do zimného slnovratu 22. decembra. Avšak už od 7.novembra sa začíname pripravovať na zimu. V tomto období vládne element Kov.

Kov symbolizuje jeseň a silu. Jeho povaha predstavuje pevnosť, hojnosť, moc, ale aj vytrvalosť. Mentálnym prejavom jesene je uzatváranie sa do seba, zhromažďovanie, jeho emóciami sú pozitívne myslenie, ale aj smútok, melanchólia. Na druhej strane pozitívne predstavuje komunikáciu, skvelé nápady a schopnosť vidieť detaily. V prírode Kov charakterizuje neskorý jesenný večer. Slnko sa stráca za obzorom, mieri na západ, akoby so sebou zobralo všetku energiu. Tá sa začína zhromažďovať v zemi, kde prebiehajú procesy kontrakcie, redukcie a tlaku, a tak sa vytvárajú nerasty, kovy a rudy.

K elementu Kov patria všetky guľaté tvary, kupoly, kovové predmety, kuchynské nádoby, biela, sivá, strieborná a zlatá farba, mince, tepané predmety… Prednosti kovu môžeme skúsiť posilniť nosením prsteňa na pravej ruke u ženy a na ľavej u muža. Podľa Feng Shui sa do kovu počíta tiež technika – počítač, televízia.. Názorným príkladom prevahy kovu sú „klasické“ nemocnice – všade biela farba a kovové nástroje. Na druhej stranu prítomnosť kovu v primeranom množstve je veľmi dôležitou zložkou pre harmonické prúdenie energie.

Kov priamo vplýva na pľúca, hrubé črevo a pokožku. Element Kovu je v strave vyjadrený ostrou chuťou, ktorá rozprúdi energiu v organizme. K typickým potravinám elementu Kov patrí zázvor a nápoje z neho, v niektorých prípadoch ho môže nahradiť varené víno. Príprava pokrmov je dlhšie varenie, jedlá majú byť bohatšie na energiu, lebo organizmus si pripravuje zásoby na zimu.

Stručný príklad potravín typických pre element Kov:
Obilniny: ryža, jačmeň, pšenica
Strukoviny: biela fazuľa
Zelenina: reďkovka, pór, kaleráb, cibuľa, chren, pažítka, cesnak
Živočíšne bielkoviny: syry s modrou plesňou, zajačie, jelenie mäso, morka
Ostatné: mätový čaj, orechy, semienka, huby (hliva, šampiňóny…)
Korenie a byliny: chilli, kari, saturejka, kardamón, šalvia, rozmarín, aníz