Články

Prírodná kozmetika 2.časť: Zloženie prírodnej kozmetiky

Zloženie prírodnej kozmetiky
🌸Zloženie prírodnej kozmetiky: ČO BY STE MALI VEDIEŤ🌸

Veľmi stručne zhrnuté: pri výrobe prírodnej kozmetiky ide predovšetkým o používanie látok, ktoré sa bežne a prirodzene vyskytujú v prírode.

🌿1. Základom krémov a telových mliek sú rastlinné oleje a hydroláty, ako napríklad mandľový, olivový, slnečnicový olej, bambucké maslo…ružový, levanduľový hydrolát atď. Prírodná kozmetika by nemala obsahovať lacné náhrady rastlinných olejov, ako napríklad minerálne oleje (paraffinum liquidum), vazelínu (petrolatum), dimethicone, microcrystaline wax… Tieto látky upchávajú póry a znemožňujú pokožke voľne dýchať. Navyše, môžu sa usadzovať v lymfatických uzlinách.
V prírodnej kozmetike sa môžu vyskytovať aj živočíšne produkty, ako napríklad včelí vosk, ktorý sa používa v krémoch pre zvláčnenie pokožky, alebo lanolín – tuk z ovčej vlny, ktorý dokáže pokožku do hĺbky hydratovať, zároveň hojí suchú a popraskanú pokožku. Prírodná kozmetika však nesmie obsahovať suroviny z mŕtvych zvierat!

🌿2. Prírodná kozmetika by mala obsahovať len tenzidy rastlinného pôvodu. Tenzidy obsahujú sprchové gely, šampóny a pod. Sú to látky, ktoré čistia, odmasťujú a penia. Rastlinné tenzidy sú oveľa jemnejšie a čistia bez podráždenia a vysušovania. Syntetické tenzidy ako Sodium lauryl sulfat, Sodium laureth sulfate (SLS, SLES), silne odmasťujú a narúšajú ochranný plášť pokožky. Používajú sa aj na priemyselné čistenie.

🌿3. Konzervačné látky sú nevyhnutné pre udržanie trvanlivosti kozmetických produktov. Prírodná kozmetika používa len konzervanty, ktoré sú povolené v rámci ich certifikátu, a to prírodné látky, ako napríklad vitamín E alebo éterické oleje pre olejové produkty.
Pre výrobky s obsahom vody sa konzervanty vyslovene musia používať! Veľmi ľahko v nich môže dôjsť k premnoženiu mikróbov, čo nemusí byť okamžite vidieť, ani cítiť. V súčasnej modernej prírodnej kozmetike existuje viacero plne akceptovateľných, netoxických konzervantov, zväčša prírodného či prírodne identického charakteru. Ak je teda na etikete výrobku uvedené, že ide o naturálny produkt, nemalo by na nej chýbať ani to, že výrobok je konzervovaný a konkrétne čím.

🌿4. Prírodná kozmetika obvykle obsahuje ako parfém éterické oleje. Značky, ktoré obsahujú syntetický parfém, ho musia používať v súlade s certifikátom a s prísne definovanými kritériami. Veľa prírodných produktov je neparfemovaných a má svoju prirodzenú vôňu podľa obsiahnutých surovín.

🌿5. Farbivá a arómy používané v prírodnej kozmetike by mali byť len prírodného pôvodu z rastlín a minerálov. Pozor, pretože nie len syntetické , ale aj prírodné farbivá sa niekedy označujú číslom. Preto je dôležité dôverovať značke a výrobcovi alebo si nájsť informácie na internete.

🌿6. Pri výrobe kozmetických produktov, ktoré obsahujú olej a vodu, sa používa emulgátor, ktorý umožňuje spojenie oboch látok a vytvorenie krému. Prírodná kozmetika používa prírodné emulgátory v nutnom množstve a neobsahuje syntetické emulgátory ako napríklad PEG (polyethylen glycol).

Zhrnutie:
Prírodná kozmetika sa snaží používať len také látky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v prírode, a vyvarovať sa lacným náhradám, syntetickým látkam a surovinám z mŕtvych zvierat. Cieľom je vytvoriť kvalitné a bezpečné kozmetické produkty s minimálnym množstvom konzervačných látok a syntetických farbív a aróm.