Články

Prírodná kozmetika 1.časť: Mýty a skutočnosti

prírodná kozmetika

Tiež sa vám zdá, že sa v poslednej dobe štítok „prírodný“ objavuje takmer na každom šampóne či pleťovom kréme? Avšak, čo znamená samotný pojem „prírodná kozmetika“? Existuje niečo ako „prírodný štandard“ pre kozmetické výrobky? V tomto článku sa pozrieme na to, čo je to prírodná kozmetika a ako sa zorientovať v jej výbere.

🌿 Čo je vlastne prírodná kozmetika? V súčasnosti existuje viacero definícií. Faktom ale je, že Európska legislatíva nepozná pojem prírodná kozmetika.

🌿 Kozmetológovia definujú prírodnú kozmetiku ako výrobky vyrobené z prírodných zložiek rastlinného, živočíšneho alebo minerálneho pôvodu, získaných ustanoveným spôsobom. Tieto zložky sú izolované pomocou fyzikálnych šetrných metód ako napríklad filtrácia, destilácia, sušenie a podobne. Napríklad, rastlinné oleje sa získavajú lisovaním za studena, čím sa zachovávajú ich cenné látky v prirodzenom stave, ktoré dokáže ľudské telo najlepšie zužitkovať. Takéto výrobky často obsahujú aktívne enzýmy, vitamíny, fytohormóny a ďalšie biologicky aktívne látky, ktoré majú priaznivý vplyv na organizmus.

🌿 Mnoho značiek však využíva označenie „prírodná kozmetika“ bez toho, aby výrobky skutočne obsahovali zložky prírodného pôvodu. Vedeli ste, že KEĎ JE KOZMETICKÝ VÝROBOK OZNAČENÝ AKO PRÍRODNÝ, mal by obsahovať aspoň jednu prírodnú zložku (hoci aj v úplne zanedbateľnom množstve) – a to úplne pre toto pomenovanie stačí?!? 🧐😮

Samozrejme, že pri takomto množstve prípravok neposkytuje pleti žiaden prínos. Pokiaľ si chcete byť istí, že kupujete naozaj prírodnú kozmetiku (nie len s nálepkou prírodná), mali by ste sa aspoň čiastočne orientovať v kozmetických surovinách a zložení prírodných výrobkov.

🌸 Prírodná kozmetika či biokozmetika? 🌸

Biokozmetika a prírodná kozmetika sú podobné, ale nie rovnaké. Mnohé kozmetické firmy používajú prírodné suroviny na výrobu kozmetických produktov, ktoré môžu byť veľmi podobné s certifikovanou biokozmetikou. Hlavný rozdiel je v povinnosti výrobcov biokozmetiky preukazovať certifikačnému orgánu, že použité suroviny sú nielen prírodného charakteru, ale súčasne pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva a pre tento účel majú platné nezávislé osvedčenia.
Zo zdravotného hľadiska je podstatné, že pri pestovaní rastlinných surovín určených pre biokozmetiku nesmú byť použité syntetické hnojivá ani syntetické prípravky proti škodcom, ktorých najznámejšou skupinou sú pesticídy.

Aké suroviny môže prírodná kozmetika obsahovať a či je certifikácia prírodnej kozmetiky jednoznačnou zárukou kvality, sa dočítate v nasledujúcich článkoch.