Články

Kapucínka – záchranca so štítom

kapucínka záchranca

Kapucínka väčšia

 lat. Tropaeolum majus

 

Z HISTÓRIE:

Kapucínka väčšia pochádza z Južnej Ameriky. Do Európy bola privezená až v 17. storočí. Pre jej vzhľad ju sadili predovšetkým v okrasných parkoch a záhradách. Obľúbili si ju hlavne mnísi z rádu kapucínov. V latinčine tropaeum (zdrob. tropaeolum) označuje strom ovešaný zbraňami – znak víťazstva. Rodový názov zvolil jeho autor, švédsky botanik Carl Linné, preto, že mu rastlina tvarom listov a kvetov pripomínala prilbu a štít.
Oddávna bola pokladaná aj za lahôdkovú zeleninu. Z jej vňate a listov sa pripravoval jarný šalát, púčiky a nezrelé semená sa nakladali do octu podobne ako kapary. Vďaka tomu boli – celkom náhodne – objavené aj jej liečivé účinky. Zistilo sa totiž, že pri pravidelnom konzumovaní byliny ustupovali niektoré ťažkosti a bolesti.

AKO VYZERÁ:

Popínavá či plazivá rastlina so sýtozelenými, takmer okrúhlymi listami. Kvety sú bledo- až žiarivo žlté, ale aj oranžové a červené. Farby na pôvabných kališných lístkoch sa striedajú a v plnej kráse ich môžete vidieť od mája do októbra. Ak jeden z kvetov odpadne, vytvorí sa trojpuzdrový plod a z obsiahnutých semien ľahko vyklíčia nové rastlinky.

OBSAHOVÉ LÁTKY:

Hlavná účinná zložka je silica s obsahom síry – je  najdôležitejším nositeľom antibiotických vlastností rastliny. Aj v minimálnych koncentráciách pôsobí na 46 kmeňov stafylokokov (sú častými pôvodcami ochorení močových ciest a obličiek), ale aj na streptokoky a poradí si aj so salmonelami, či s baktériou escherichia coli. Keďže túto účinnosť nemá umelo vyrobená, aj keď po chemickej stránke rovnako štrukturovaná látka, predpokladá sa, že v rastline je substancia, ktorej antibakteriálne pôsobenie je o 20-40% vyššie!! Účinné látky v organizme začínajú naplno pôsobiť do troch hodín po požití a maximum účinku nastáva do 12 hodín. Vylučujú sa močom a sčasti aj pľúcami, a preto priaznivo ovplyvňujú aj infekcie dýchacích ciest. V roku 2013 bola kapucínka väčšia v Nemecku vyhlásená za liečivú bylinku roka a označená za prírodné antibiotikum budúcnosti.

kapucínka

UPOZORNENIE:

Zriedkavo môže vyvolať tráviace ťažkosti. Denná dávka čerstvej rastliny by nemala prekročiť 60g.  Nesmie sa užívať pri žalúdočných vredoch a závažných chorobách obličiek. Neodporúča sa pre deti do 4 rokov. Jej užívanie je obmedzené počas 6 týždňov, po ktorých je nutné urobiť aspoň 1-2 mesačnú prestávku. Gravidita a dojčenie: pre nedostatok informácii sa užívanie v tomto období neodporúča. Môj názor: ak to nebudete preháňať, pridanie pár lístkov či kvietkov do jarného šalátu určite neublíži 🙂

MOŽNOSTI VYUŽITIA:

Pre zdravie tela:

  • Celá rastlina sa považuje za lahôdkovú zeleninu, surové listy a kvety sa pridávajú do šalátu. Hodí sa do listového, uhorkového, reďkovkového… Denná dávka by nemala prekročiť 60g. Listy aj kvety ozvláštnia najmä pre deti rôzne tvarohové pomazánky či zemiakové jedlá. Vďaka bohatému obsahu vitamínu C podporujú aj slabú imunitu.
  • Pri akútnom ochorení močových ciest sa podáva 30-40g čerstvej vylisovanej šťavy denne, rozdelenej do viacerých menších dávok. Pre silnú koncentráciu účinných látok je potrebné zriedenie s vodou v pomere 1:1
  • Čaj z čerstvých alebo sušených listov je tiež účinný pri bakteriálnych infekciách močových i dýchacích ciest.
  • Kto nemá čas alebo možnosť na čajovú kúru, pre toho je tu záchrana v podobe tinktúry, s výťažkom zo semien kapucínky.
  • Odvar z listov a kvetov sa používa tiež pri vypadávaní vlasov a ako prípravok proti lupinám.

kapucínka pre zdravie

Pre zdravie duše:

Pikantná chuť kapucínky nám dáva možnosť k duchovnému prebudeniu, ak podľahneme ilúzii bezpečia svojich „zlatých klietok“ a upadá naša duchovná bdelosť.