A+ A A-

Svetlo, svetlo!

Rovnakú pozornosť, akú venujeme nábytku, si zaslúži aj celkové svetlo v byte.
Priestor a svetlo, to sú nielen dnešné symboly príjemného komfortného bývania. Dostatok svetla prispieva k rýchlejšej obnove síl, lepšie sa nám pracuje, máme pocit voľnosti a slobody, a to i v byte celkom maličkom.


Odstránime všetko, čo svetlo uberá – ťažké tmavé závesy z okien a nahradíme ich ľahšími a vo svetlejších farbách, alebo sa môžeme závesov zriecť celkom, prípadne ich nahradiť žalúziami.

Veľké zmeny môžeme docieliť farbami. Vhodnou voľbou farieb môžeme vytvoriť ilúziu väčšej a svetlejšej miestnosti.
Nadčasovo krásna biela pôsobí čisto a interiér prežiaruje. Pôsobivo kontrastuje s drevenou podlahou i tmavou nábytkovou zostavou.
Dôležité je použitie farieb na jednotlivých plochách – podlaha je symbol zeme, mala by v nás preto vyvolávať pocit stability – vhodná teda určite nie je modrá alebo červená, a to ani v pastelových tónoch. Volíme skôr farby zemité, prírodné, a mali by byť v tmavších odtieňoch, než sú steny a strop.
Pri výbere farieb na stenách by sme mali rešpektovať aj ich pôsobenie na ľudský organizmus. Zásadnou farbou pre tmavý byt je žltá, ktorá priestor oživí a preteplí. Žltá podporuje chuť do jedla, povzbudzuje tvorivú činnosť, myslenie a pamäť, posilňuje psychiku. Veľmi vhodné je teda jej použitie v kuchyni, pracovni, detskej izbe či obývačke, tmavé úzke chodby opticky zväčší a rozsvieti. Naopak modré či ružové tóny uvoľňujú a upokojujú, vyvolávajú pocit diaľok, voľnosti, mora či neba, ružová naviac podporuje dobrú náladu a vyvoláva pocit čistoty. Tieto farby preto použijeme výhodne v spálni, v kúpeľni či v ďalších priestoroch určených na relaxáciu.

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Viac z tejto kategórie: Tekvica pre krásu »
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore

Kalendár blogov

« Február 2020 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Drevené dekorácie

Vonné dekorácie

Fotografie na mieru

  1. 0
  2. 1
  3. 2

Prihlásenie or Vytvoriť Účet