A+ A A-

Farby okolo nás 2.časť

Tentokrát farby studené:

Zelená farba
Je farbou prírody. Majú ju radi ľudia odvážni, tvoriví a samostatní, ktorí vedia viesť iných, ale i ľudia, ktorým chýba prispôsobivosť. Odmietajú ju ľudia zaujatí, sklamaní, či vnútorne neistí.
Hovorí sa jej tiež farba zdravia. Má upokojujúci vplyv na nervový systém, je účinná pri vyčerpanosti, môže zmierniť migrény. Pre zelené svetlo je charakteristické, že rozširuje kapiláry, znižuje krvný tlak, podnecuje vylučovanie štiav, preto je výborná v kuchyni. Tu okrem toho zelená farba - drevo - podporuje oheň.


Keďže pôsobí upokojujúco, je najvhodnejšia v spálni alebo v obývačke. Pripomína človeku jeho spojenie s prírodou a vie vyčariť ducha pohody aj v panelákovej džungli. Zelená s bielou - to je kombinácia, ktorá priam dýcha kyslíkom.
Neexistuje pravdepodobne ľahší spôsob, ako vyjadriť v interiéri blízky vzťah k prírode.Zelena kolaz

 Modrá farba
Je farbou pokoja a vyrovnanosti. Majú ju radi ľudia vnútorne bohatí, introverti hľadajúci lásku a oddanosť a romantici. Predstavuje vernosť, dôveru, tradíciu. Uprednostňujú ju ľudia, ktorí túžia po pokoji, ktorí nemajú radi zmeny. Je nositeľkou ideálov, čestnosti a inšpirácie.

V prírode sa rozprestiera v blankyte oblohy, ktorá sa odzrkadľuje vo vode.
Fyziologické účinky modrej: upokojuje srdečný tep, znižuje rýchlosť dýchania, upokojuje, podnecuje rozumovú aktivitu, ponorenie sa do vlastného vnútra, koncentráciu, usmerňuje smerom do vnútra.
Táto chladnejšia farba sa skvele hodí do spálne. Modré tóny sa nehodia do kuchyne alebo do jedálne, pretože potláčajú chuť do jedla.
Tyrkysová, príbuzná modrej, predstavuje šik variant, ktorý nabije domácnosť južanským temperamentom. Obe farby, sýta modrá i tyrkysová, sa výborne kombinujú s bielou.Modra kolaz

Fialová farba
Fialová farba je zmesou modrej a červenej farby. Čím viac pridáme jednej alebo druhej farby, tým charakteristickejší odtieň získa fialová farba a potom aj tomu primeraný podiel oboch vlastností – modrej farby pokoja, vzdialenosti, duchovna …a červenej farby pohybu, vášne, životnej moci, tepla, energie ... Keďže v sebe spája vlastnosti natoľko extrémnych a rozličných základných farieb (horúce, studené ...), pôsobí akosi tajomne.
Fialovú farbu zvyknú voliť ľudia diplomatickí, zdržanliví a uzavretí, ako aj ľudia originálni a umelci. Majú ju radi ľudia s fantáziou a ľudia s tvorivými schopnosťami.
Fialová je veľmi výraznou farbou, preto najlepším spôsobom, ako ju do svojho domova vniesť, je použitie rôznych dekoračných prvkov - od vankúšov až po umenie - skôr než farby stien.
Levanduľová – jemný odtieň fialovej vie izbu príjemne presvetliť. Nikto nechce byť doma v nepohode a levanduľa ako kvet napĺňa zmysly pokojom.Fialova kolaz2

Biela farba
Biela je farbou jasnosti a je ako vlnenie zmesou všetkých troch prírodných farieb: žltej, červenej a modrej. Z toho dôvodu na bielu farbu reagujeme zväčša pozitívne. Symbolizuje dokonalosť, nevinnosť a čistotu, nový začiatok, narodenie. Pôsobí pokojne a vyvážene. Je to neutrálna farba, ktorú môžete použiť kdekoľvek.
Jej mysterióznosť spočíva v privolávaní svetla a jedinečnej schopnosti prispôsobiť sa. Biely byt je svetlý, vyzerá priestranný, avšak príliš veľa bielej môže pôsobiť smutne, sterilne, preto sa odporúča, aby boli biele steny ozdobené maľbami, plagátmi alebo zarámovanými obrazmi.
V škandinávskych interiéroch akoby sa s ňou vrece roztrhlo. Rovnako ju miluje minimalistický štýl. Avšak ak túžite po interiéri s dynamickou energiou, mali by ste sa radšej poobzerať po inom odtieni.Biela kolaz resized

O farebnej harmónii podľa Feng Shui si povieme nabudúce :-)

Ohodnotiť túto položku
(20 hlasov)
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore

Kalendár blogov

« Február 2020 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Drevené dekorácie

Vonné dekorácie

Fotografie na mieru

  1. 0
  2. 1
  3. 2

Prihlásenie or Vytvoriť Účet