A+ A A-

Farby okolo nás 1.časť

Ako dokáže farba ovplyvniť náladu?
Farby zohrávajú v našom živote veľmi dôležitú úlohu, lebo bezprostredne ovplyvňujú našu náladu a pocity. Približne 87% všetkých dojmov získavame prostredníctvom farebného sveta. Farby nás naladia každé ráno do práce a pripravia tú pravú atmosféru po návrate...


Každý z nás má vlastné spektrum obľúbených farieb, ktoré mu vyhovujú. Človek používa farby a prostredníctvom nich vyjadruje samého seba. Podľa farieb, ktoré ľudia uprednostňujú, sa dá charakterizovať ich osobnosť, či momentálne rozpoloženie. Farbami môžeme komunikovať s okolím - môžeme ľudí priťahovať, alebo ich vystríhať. Farby v priestore zase dokážu regulovať výkon či únavu.

 Poznáme rôzne delenia farieb, jedným z nich je delenie na farby teplé a studené.

Teplé farby: červená, oranžová, žltá. Sú to veselé, ľahké, povzbudivé farby. Opticky rozširujú a oživujú miestnosť. Vhodné do jedálne, detských izieb, pracovní.
Studené farby: zelená, modrá. Sú to pasívne farby, svieže, jasné a čisté. Priestor rozširujú a ustupujú do pozadia. Vhodné do spálne, kúpeľne a pracovne.

Dnes niečo na zohriatie - o teplých farbách:
Červená farba 
Červená je optimistická farba, je farbou života a fyzickej aktivity. Predstavuje silu, energiu a vášeň. Je vhodné použiť ju tam, kde chcete zvýšiť pozornosť a aktivitu. Ale pozor! Vo väčšom rozsahu môže táto farba naopak, unavovať. Kombinujte ju preto s pokojnejšími odtieňmi.
Nakoľko je príliš výrazná, mali by ste s jej koncentráciou v priestore narábať opatrne, aby ste sa jej nepresýtili. S radosťou po nej siahnite v kuchyni - ale iba tak, aby nespôsobovala pri stole hádky. Ale nie je to len o jedle, jemné a teplé farby napríklad broskyňovej sa hodia aj do obývačky a spálne. Pripomínajú nám farbu koralov a tak aj vôňu mora. Tá sa teraz počas zimných mesiacov k atmosfére pohody určite hodí.Cervena kolaz

Oranžová farba 
Oranžová je žiarivá, jagavá, teplá farba ohňa a slnka. Asociuje východ slnka alebo jeho zapadanie, ďalej symbolizuje chutné plody (marhule, mandarínky, pomaranče...). Už nie je natoľko agresívna a vášnivá ako červená, je spájaná s energiou a zdravím, pomáha prekonávať únavu. Oranžová je vyjadrením tepla, srdečnosti, je ľahučká a hravá. Povzbudzuje aj chuť do jedla a mala by napomôcť pri rannom vstávaní.
Ak ju použijete na väčšie plochy, vyvoláva pocit pozornosti a prežiari priestor. Dobre sa preto hodí do detských a obývacích izieb.
Suverénne jedna z najvýraznejších farieb, ktorá k nám domov zavíta najčastejšie vo forme efektného doplnku.Oranzova kolaz

Žltá farba 
Žltá farba je farbou slnka, svetla a optimizmu. Jej odtiene sa výborne hodia do detskej izby alebo do pracovne, pretože pozitívne stimulujú myslenie a schopnosť sústrediť sa.
Ale pozor! Táto farba nie je vhodná pre hyperaktívne deti, ktoré by ešte viac "zaktivizovala". Podporuje motoriku, jej dôležitou vlastnosťou je tiež komunikatívnosť (dôvod, prečo sú poštové schránky žltej farby). 
Žltá stena či tapeta spoľahlivo vyženú nudu. Nevylučujeme ani väčší kus nábytku - solitér. Aj keď v našom šatníku nemá žltá žiadne zastúpenie, to vôbec nevadí. Pri zariaďovaní interiéru sa dajme uniesť na vlnách fantázie kamsi do neznáma :-)Zlta kolaz

Ohodnotiť túto položku
(28 hlasov)
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore

Kalendár blogov

« Február 2020 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Drevené dekorácie

Vonné dekorácie

Fotografie na mieru

  1. 0
  2. 1
  3. 2

Prihlásenie or Vytvoriť Účet