A+ A A-

Zima a element Voda

Voda ako doslovný aj symbolický zdroj života je kľúčovým prvkom vo Feng Shui. V cykle tvorenia piatich elementov je Voda potomkom Kovu. Je ovládaná Zemou, ktorá ako jediná dokáže prehradiť a dať jej pevnú formu. Voda má neurčitý tvar, neustále se mení a pretvára. Nesie energiu, ktorá je vyživujúca, tvorivá a podporuje zdravie.


Prvok Voda zodpovedá ročnému obdobiu zimy. V zime vládne noc, temnota a chlad. Chlad má jinovú povahu, sťahuje, spomaľuje a obmedzuje pohyb. Prináša ticho a odpočinok organizmu, upokojuje vytrvalú aktivitu. Umožňuje obnovu organizmu a dodáva bunkám príležitosť znovuzrodenia.
Na emocionálnej úrovni zodpovedá Voda za vnútornú silu, prináša duševnú rovnováhu, sebadôveru a odvahu. Uvedomenie si vlastných síl. Negatívnym aspektom Vody je strach.
Z orgánov Vode zodpovedajú obličky. Syndróm vyhorenia je vlastne strach v obličkách alebo „vyčerpanie energie obličiek". Náš životný štýl žmýka naše obličky a našu esenciu. Ako  tomu predísť? Zachovať pokoj, dokázať sa na chvíľu zastaviť, primeraný čas oddychovať.
Posilnenením obličiek posiľňujeme zároveň kosti. Ich sila, pevnosť a rast je zrkadlom miery energie obličiek v tele. Deformované kosti alebo kaziace sa zuby dávajú najavo, že sa obličky nachádzajú v nedostatku. Vo funkčnom okruhu Vody sú postihnuté hlavne veľké kĺby. Kĺby tuhnú v dôsledku degenerácie vodonosnej chrupavkovitej vrstvy, ktorá pokrýva kostenú časť kĺbu, aby zabránila nadmernému treniu.
Celkovú vitalitu obličiek môžeme pozorovať aj podľa kvality vlasov. Ich jas odráža kvalitu obličiek a esencie. Určité druhy šumenia a pískania v ušiach pochádzajú z dôsledku vyčerpania vitálnych síl obličiek. Každý, kto je pod tlakom, stále v akcii, má sklon k strate sluchu.

Podle Feng Shui voda patrí na Sever. Ak potrebujeme vniesť vodný prvok do nášho bývania, voda by mala byť čistá, dynamická, ale nie agresívna, čo sa týka vyobrazenia vody. Pod dynamickou vodou sa rozumie voda, ktorá má smer a pohyb. Vhodné vyobrazenie vody je napr. v podobe čistého horského potoka. Stojatá voda naopak predstavuje nežiadúcu stagnáciu (nehybné rybníky). Farbami Vody sú rôzne odtiene modrej a čierna farba. Čierna predstavuje veľmi jinovú vodu. Tak ako čierna hladina rieky v noci, je kľudná a studená. Čierna farba tlmí emócie, ukľudňuje a uzaviera. Z tvarov Vodu predstavujú vlnité čiary a neurčité formy, ako napríklad jemné látky a priehľadné sklenené dekoratívne predmety v interiéry.
Keď harmonizujeme prostredie, nesmieme zabudnúť okrem vody aj na ďalšie štyri prvky. Celkovú harmóniu totiž dosiahneme tým, že vytvoríme rovnováhu medzi drevom, ohňom, zemou, kovom a vodou.

Potraviny prináležiace elementu Voda
Ideálnou stravou sú polievky s množstvom koreňovej zeleniny, pretože dokážu poskytnúť vnútornému teplu výživnú sladkosť. Soliť sa môže veľkorysejšie, soľ priťahuje substancie smerom dovnútra, pôsobí smerom dole a do hĺbky. Podporuje vylučovanie, má laxatívny účinok, zvlhčuje obličky. Typickú slanú chuť nájdeme vo všetkých morských produktoch - krevety, garnáty, homár, treska, langusta, morské riasy, slávky
Ďalšie vhodné potraviny:
Obilniny: divá ryža, jačmenné krúpy
Strukoviny: hrach, fazuľa, šošovica, sója
Semená a orechy: sezam, rasca, konopné semená, vlašské orechy, jedlé gaštany
Zelenina a ovocie: uhorky, kapusta, dyňa
Koreniny: soľ, sójová omáčka, škorica, klinček, zázvor, aníz, fenikel, badyán
Nejvhodnejšou kuchynskou úpravou je pečenie.

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore

Kalendár blogov

« Máj 2021 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Drevené dekorácie

Vonné dekorácie

Fotografie na mieru

  1. 0
  2. 1
  3. 2

Prihlásenie or Vytvoriť Účet