A+ A A-

Zem – znamená stabilitu

Po živloch drevo a oheň prichádza na rad živel Zem. Charakterizuje ho babie leto so slnkom, stojacim nízko na oblohe a klesajúcim k západu. Je doba dozrievania, úrody a rovnováhy. Tento čas predstavuje stred všetkého diania, v ľudskom živote "úrodu" a plné užívanie si toho, čo jsme dosiahli.


Zem vo Feng Shui predstavuje najstabilnejší prvok z piatich. Ako u každého prvku, aj pri prvku Zem rozlišujeme jeho podobu: yin (ženskú) a yang (mužskú). Pod pojmom „yangová Zem" si môžme predstaviť hory alebo pevnú skalu. Pod pojmom „yinová Zem" piesok a drobné kamienky. Tvarom prvku Zem je štvorec. V interiéri sú to napríklad pravidelné štvorcové kusy nábytku (sedacia súprava, nižšia skriňa), koberec v tvare štvorca atď. Materiálom prvku Zem je napríklad dlažba, keramika, kameň, mramor, porcelán. Farbami prvku Zem sú hnedá, okrová, béžová, žltá, aj oranžová farba.
Pre Zem je podstatná sladká chuť, nejedná sa však o cukrovinky, či koláče - ide o prirodzenú sladkosť ovocia (broskyňa, marhuľa, hrozno), zeleniny (fenikel, cibuľa, kaleráb, hokaido, červená a biela kapusta), a obilnín (pšeno, ovos, sladká ryža). Najvhodnejšou kuchynskou úpravou je krátke povarenie (do 10 minút).

jesenna psenova kasa


Podľa TČM Zem rozdeľuje tekutiny v organizme, zaisťuje elasticitu tkanív a svalov, zvlhčuje, prináša pocit nasýtenia. Zastupujúce orgány Zeme sú žalúdok, slezina a pankreas, ich hlavnou úlohou je trávenie a vstrebávanie, tj. praktické získávanie energie z prijatej stravy. Okrem toho majú vplyv aj na lymfatický a imunitný systém. Oslabenie sleziny má za následok zlú cirkuláciu telesných tekutín a prebytok vlhka, typickým príkladom je nadváha, ale aj chronická nádcha. Pri oslabení pankreasu ide prevažne o poruchy trávenia a dýchacie problémy. K duchovným príčinám oslabenia pankreasu patria pocity smútku, sebaľútosti a straty radosti zo života, ktorú si mnohí ľudia zaháňajú sladkosťami.
S nedostatkom pevnej zeme pod nohami, môžeme mať obtiaže so získavaním peňazí alebo majetku. Sme dezorientovaní, vyvedení z rovnováhy, trpíme nedostatkom sebaúcty. Živel Zem pre nás predstavuje dobu, keď naše skúsenosti vytvorili určitý stupeň múdrosti. Takto posilnení dokážeme ľahšie zvládať energiu Kovu, ktorá prichádza s jeseňou.

 

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore

Kalendár blogov

« Júl 2020 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Drevené dekorácie

Vonné dekorácie

Fotografie na mieru

  1. 0
  2. 1
  3. 2

Prihlásenie or Vytvoriť Účet