A+ A A-

Slniečka sa nebojím alebo ako to s tým OF vlastne je?

OF alebo SPF je ochranný slnečný faktor, ktorý nám hovorí, KOĽKOKRÁT daný opaľovací prípravok predĺži prirodzenú dobu ochrany našej pokožky bez aplikácie opaľovacieho prípravku.
To, aká je prirodzená ochranná doba našej pokožky, závisí od nášho fototypu.

Rozlišujeme až šesť rôznych fototypov, väčšina ľudí v našich zemepisných šírkach patrí pod fototyp 3-5, s prirodzenou dobou ochrany 10-30 minút bez spálenia. Deti patria pod fototyp 1, majú prirodzenú dobu ochrany len cca 5 minút, pri vystavení intenzívnym slnečným lúčom.

NIVEA ARTICLE SUN OF img06 SK
Rozoznávame 2 (hlavné) typy slnečných lúčov, podľa ich vlnovej dĺžky, a ich prieniku cez kožu.
UVB lúče prenikajú vrchnou vrstvou kože – pokožky - a spôsobujú spálenie a potenciálnu deštrukciu DNA. UVB lúče hrajú nebezpečnú úlohu pri vzniku rakoviny kože.
UVA lúče prenikajú hlbšie cez pokožku až k derme (tzv. pravej koži), kde ich pôsobením dochádza k starnutiu pokožky a k alergiám.

NIVEA ARTICLE SUN OF img03 SK
Deti potrebujú ochranu pred oba typmi žiarenia - UVA i UVB. Natierajte ich najmä opaľovacím krémom s obsahom fyzikálnych, minerálnych UV filtrov. Fungujú na pokožke ako milióny malinkých zrkadielok, ktoré UV lúče odrážajú. K fyzikálnym faktorom patrí oxid zinočnatý aj oxid titaničitý. Nevstrebávajú sa do kože, ostávajú na jej povrchu, trošku ťažšie sa preto opaľovací prípravok rozotiera, to nech vás však od jeho používania neodradí.
V opaľovacej emulzii Slniečka sa nebojím sú použité oba fyzikálne faktory, ktoré sú v mikronizovanej forme, neobsahujú žiadne nanočastice. Špeciálna profesionálna disperzia oxidu zinočnatého Zno Xpersia® je schválená od Ecocert aj COSMOS . Poskytuje najvyššiu úroveň ochrany pred UVA žiarením. Dispergovateľný oxid titaničitý poskytuje ochranu najmä pred UVB žiarením.
Ďalšie obsahové látky tejto emulzie, prírodné oleje, majú tiež svoj SPF. Približný SPF faktor niektorých prísad: olej z mrkvových semienok – SPF 35 až 40, olej z pšeničných klíčkov – SPF 20, kokosový olej – SPF 4 až 6, bambucké maslo – medzi 4 až 6. Dokonca aj vitamín E pohlcuje časť škodlivých UVB lúčov. Keďže sa však jedná o prírodný recept bez štandardizácie a laboratórneho testovania, a obávam sa ukameňovania zo strany odporcov "vedecky neoverených" informácií, SPF výsledného prípravku uvádzam podľa obsahu použitých fyzikálnych faktorov.
Aby sme si trošku ozrejmili aj potrebnú výšku SPF, a nepredbiehali sa v kupovaní čo najvyššieho: SPF 15 filtruje asi 93% všetkých UVB lúčov, SPF 30 - 97% a SPF 50 - 98%.
Dôležité je aj množstvo použitého opaľovacieho prípravku. Laboratórne sa u krémov určuje SPF, ak sú natreté na pokožke vo vrstve 2mg/cm², čo je cca 6 zarovnaných čajových lyžíc prípravku na celé telo. 1 lyžička na tvár a krk, 1 na obe ruky, 2 na obe nohy, 1 na hrudník, 1 na chrbát. Zamerajte sa i na partie, na ktoré sa často zabúda. Sú to: zadná časť krku, horná časť dekoltu, priehlavky nôh a uši. Opakujte po každom kúpaní či utretí. POZOR: deti natierajte aj v tieni. UV lúče sa odrážajú aj od piesku (50%), preniknú cez slnečník i cez mraky (až 90%!)

Slnecnik dieta web

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Viac z tejto kategórie: Harmónia domova i vzťahov »
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore

Kalendár blogov

« August 2020 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Drevené dekorácie

Vonné dekorácie

Fotografie na mieru

  1. 0
  2. 1
  3. 2

Prihlásenie or Vytvoriť Účet