A+ A A-

Pozrime sa na oči iným pohľadom alebo Čo nám napovie pohľad do oči? - 2.časť

V tomto pokračovaní článku sa dozviete, ako očiam a pečeni napomôcť a vyživiť ich prírodnou cestou.

POTRAVA PRE OČI

Keďže zdravé oči sú závislé na správnej funkcii pečene, v prvom rade je potrebné upraviť stravu tak, aby sme čo najviac šetrili pečeň.

Aké vitamíny a živiny sú dôležité pre správnu funkciu očí?

Vitamín A – dôležitý na tvorbu rodopsínu, pigmentu citlivého na svetlo, ktorý sa nachádza v bunkách sietnice. Tiež je potrebný na udržanie vlhkej spojovky.
Karatenoidy – prírodné rastlinné farbivá (najmä zeaxantín a luteín, betakarotén nie je taký účinný) – pôsobia ako antioxidanty, pomáhajú pri prevencii makulárnej degenerácie sietnice.
Vitamíny C a E – antioxidanty nachádzajúce sa v ovocí, orechoch a obilných klíčkoch. Ich nedostatok vedie ku vzniku sivého zákalu a strate zraku.

Tieto vitamíny a živiny pre oči nájdete v tejto rastlinnej potrave: marhule, mrkva, špenát, tekvica, rakytník, pomaranče, čučoriedky, černice, mango.

Pecen strava crop

Zo stravy sa odporúča vylúčiť, alebo aspoň obmedziť: mastné kyseliny, kávu (pri glaukóme), soľ, mliečne výrobky, maslo - pri pravidelnej konzumácii najviac zvyšuje riziko sivého zákalu.

RASTLINY PRE OČI

Liečivé rastliny prispievajú k zdraviu našich očí dvojako:
a) Vo forme obkladov na oči majú dezinfekčný a protizápalový účinok, pomáhajú pri očnej hygiene
b) Pri vnútornom použití niektoré rastliny dodávajú našim očiam zásobu vitamínu A a aj antokyanínov, ktoré zlepšujú ostrosť zraku. Antokyaníny sú glykozidy, ktoré dávajú typickú modrú farbu niektorým kvetom a ovociu. Okrem dezinfekčného a protizápalového pôsobenia zlepšujú krvný obeh a ochraňujú kapiláry sietnice.

Aké bylinky sú najlepšie pre oči?

Očianka lekárska: nepoužíva sa iba v prírodnom liečiteľstve, ale uznáva ju aj medicína. Hotové sterilné kvapky z očianky nájdete aj v lekárňach. Na zlepšenie ochabujúceho zraku, tiež pri zelenom zákale, sa používa vnútorne nálev z očianky – jedna lyžička na šálku čaju, pije sa 3x denne pred jedlom. Zvonka sa používa na obklady a výplachy pri zápaloch spojoviek a očných viečok, tiež pri zalepených (karpavých) očiach.

ocianka3

Nevädza poľná: kvety obsahujú antokyaníny, majú antiseptické a protizápalové vlastnosti. Z kvetov sa pripravuje zápar – 20-30 kvetov na 1 liter vody, užíva sa šálka pred každým jedlom. Na vonkajšie použitie sa používa nevädzová voda, získaná varením, vo forme obkladov a očných kúpeľov. Kúpele očí zmierňujú štípanie a podráždenie, unaveným viečkam prinavracajú svieži vzhľad.

Komonica lekárska: používa sa pri zápaloch očí vo forme nálevu - 4 polievkové lyžice sušených kvetov (vňate) sa zalejú 0,5 litrom vriacej vody a nechajú sa lúhovať 15 minút. Precedíme a pijeme 2 šálky denne. Tento nálev sa môže použiť aj na obklady – 3x denne.

Hamamel virgínsky: využíva sa adstringentný (sťahujúci) a protizápalový účinok obsahových látok. Hamamelový obklad priložený viackrát denne na oči bráni vzniku a rozvinutiu tzv. jačmeňa (zápal mazových žliazok).

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore

Kalendár blogov

« Október 2020 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Drevené dekorácie

Vonné dekorácie

Fotografie na mieru

  1. 0
  2. 1
  3. 2

Prihlásenie or Vytvoriť Účet