A+ A A-

Alchemilka - ochrankyňa žien

Alchemilka obyčajná alebo panenská (Alchemilla vulgaris) je asi najznámejšia liečivka pre ženy. V rastline so skromným zovňajškom koluje „kráľovská krv", keďže patrí do čeľade ružovité. Nenápadné, žltozelené kvietky však odhalia svoju krásu porovnateľnú s ružou len celkom zblízka :-)
ZAUJÍMAVOSTI:
V minulosti patrila medzi najvzácnejšie rastliny pre alchymistov, a preto aj pôvod jej názvu možno odvodzovať ako zdrobnelinu z latinského slova alchema – alchymistka, alebo z arabského názvu alkemelych.

Má aj viacero iných ľudových názvov, napríklad strieborník, nebeská rosa, husia nôžka, divý muškát alebo ženský plášť - z nemeckého Frauenmantel, ktorý naznačuje, že alchemilka nás ženy, ochraňuje. Starší nemecký ľudový názov Venusmantel má podobný pôvod, ide o ochranu žien starou antickou bohyňou. Venuša sa o ženy starala z erotickej stránky. Vzývajme teda s alchemilkou bohyňu Venušu, ktorá môže stáť po boku žien, ktoré by chceli prežívať všetky stránky svojej ženskosti :-)
TU RASTIE:
Alchemilka obyčajná pochádza z Anglicka, ale v súčasnej dobe je rozšírená po celom svete. U nás vytvára súvislé porasty na horských lúkach a pasienkoch, menej pri potokoch alebo aj v svetlých lesoch.
TAKTO VYZERÁ:
Táto trvalá bylina je pokrytá mäkkými chĺpkami s laločnatými listami. Fantáziu pozorovateľov vzbudzujú drobné, trblietajúce sa kvapky uprostred listov. Tieto takmer nehmotné „perly", nazvali kedysi alchymisti „nebeská rosa" a pripisovali jej schopnosť pomáhať pri výrobe „kameňa mudrcov", elixíru nesmrteľnosti, ktorý mal meniť kov na zlato. Dnes už vieme, že pochádzajú z transpirácie rastliny, keď rastlina za chladných nocí aktívne vylučuje vodu listovými prieduchmi.

Alchemilka pixabay2

Ešte jedna zaujímavosť od botanikov: alchemilka sa dokáže rozmnožovať jednopohlavne. Bez toho, aby nastalo opelenie, vytvorí semená, z ktorých vyrastú dcérske rastliny, rovnaké ako tá materská.
ZBER – ČO, KEDY, AKO?
Alchemilka kvitne podľa polôh od mája do októbra. Zberá sa kvitnúca vňať a koreň. Najúčinnejšia je, keď sa zberá okolo 9 hodiny dopoludnia (informácia zo staršieho herbára). Samostatné mladé listy možno zberať aj pred kvitnutím. Suší sa v tieni, vysušená vňať je zelená, má horkastoštipľavú chuť a nevonia. Uskladňuje sa vo vhodných nádobách na suchom a vzdušnom mieste.
ČO V SEBE SKRÝVA?
Všetky dôležité látky, ktoré potrebuje ženský organizmus na svoje správne fungovanie. Ich účinky oceníte od začiatku menštruačného cyklu až po jeho definitívne ukončenie. Alchemilka priaznivo ovplyvňuje nielen fyziologické cykly v tele ženy, ale aj ženskú psychiku, ktorá sa mení vplyvom hormonálnych zmien v tele.
Najdôležitejšími obsahovými látkami sú triesloviny - látky so „sťahujúcim" účinkom, napomáhajúce zrážaniu bielkovín. Koža a sliznice sa pri styku s trieslovinami sťahujú, znižuje sa príjem látok pokožkou, zmenšujú sa opuchy, klesá citlivosť kože a slizníc, čo má za následok zmiernenie bolesti.
Po fyzickej stránke triesloviny v alchemilke pôsobia: antisepticky a protizápalovo, zastavujú krvácanie, pomáhajú hojiť rany.
V citovej oblasti alchemilka pomáha: reagovať vyrovnanejšie, lepšie vymedziť hranice, viac sa presadzovať, hojiť staré rany na duši. Alchemilka opatrne navádza užívateľku, aby prijala svoju ženskosť, pomáha jej, aby sa mala rada, aby poznala svoje hranice a v prípade potreby sa chránila.
V duševnej oblasti: podporuje intuíciu, posiľňuje vôľu ísť životom vlastnou, ženskou cestou.

PRE ŽENY KAŽDÉHO VEKU:
Jej ľudové meno ženský plášť vyjadruje schopnosť chrániť a liečiť ženu vo všetkých úlohách, ktorými vo svojom živote prechádza. Od A (ako amenorea) až po Ž (ako žena).
Od dievčenského obdobia pri nepravidelnej alebo bolestivej menštruácii, zápalových ochoreniach v podbrušku, vo forme kúpeľov je vhodná aj pri bielom výtoku.
Vďaka jej schopnosti stimulovať hormóny je nápomocná pri problémoch s otehotnením a udržaním plodu. Podporuje správny tonus maternice, takže dobre pôsobí preventívne proti potratom a poklesu maternice.
Uľahčuje pôrod, doporučuje sa užívať asi mesiac pred očakávaným termínom.
Aj po pôrode je alchemilka prínosom pre matku. Pomáha rýchlejšiemu stiahnutiu maternice a jej navrátenie do pôvodnej formy, zastavuje popôrodné krvácanie.
Je zázračná aj v tom, že pôsobí aj opačne - pomáha navrátiť stratenú menštruáciu v primeranom veku.
Alchemilka je považovaná za kráľovnú ženských bylín. Siahnite po nej aj vtedy, keď sa cítite byť od svojej ženskej podstaty „odtrhnutá". Je bohatým zdrojom fytohormómov, ktoré v ženskom tele pôsobia pozitívne na vlastnú produkciu hormónov. Pomáha zmieriť sa s úlohou matky, zmierniť úzkosti spojené s popôrodnou depresiou. Uľahčuje ženskému telu vyrovnať sa aj s príchodom klimaktéria (prechodu), zmierňuje typické ťažkosti.

Alchemilka pixabayAlchemilka susena

 

 

 

 

 

Ďalšie účinky alchemilky na zdravie:
Má sťahujúce, protikŕčové a protizápalové účinky v tráviacom trakte, zastavuje ľahké hnačky. Pôsobí tiež močopudne. Ľudové liečiteľstvo odporúča používať alchemilku aj pri cukrovke alebo bolestiach hlavy.
Vo forme odvaru pomáha pri zápaloch v ústnej dutine, pri krvácajúcich ďasnách, na ošetrovanie rán, pri vredoch a ekzémoch. Pri vonkajšom použití sa jej pripisuje napnutie a čistenie pleti, a preto sa používa aj v kozmetike.
AKO ALCHEMILKU POUŽÍVAŤ?
Vnútorné použitie:
Čaj z alchemilky
a) pri bolestivej menštruácii
Začnite ho piť desať dní pred menštruáciou a pite ho aj počas nej. Znižuje nadmerné krvácanie, pri dlhodobom užívaní dokáže upraviť aj nepravidelnú a bolestivú menštruáciu.
Čaj si pripravíme tak, že zalejeme jednu čajovú lyžičku sušenej vňate šálkou vriacej vody. Necháme lúhovať 10-15 minút, potom čaj scedíme. Pijeme 1-3 šálky denne medzi jedlami.
b) na úpravu nepravidelného cyklu
Pijeme čaj šesť dní v týždni, siedmy deň je pauza. Užívame dve šálky denne. Postupne znížime na jednu.
c) čaj na podporu plodnosti
d) čaj pre obdobie klimaktéria
Vonkajšie použitie:
a) Sedacie kúpele a výplachy z alchemilky
- pomáhajú liečiť výtoky, kvasinkové infekcie a zápaly vaječníkov.
Alchemilkový kúpeľ si pripravíme tak, že dvesto gramov sušenej byliny zalejeme studenou vodou a necháme lúhovať aj dvanásť hodín. Nálev potom scedíme, ohrejeme a pridáme do kúpeľa. Doprajeme si ho raz týždenne, mal by trvať dvadsať minút.
b) Balzam pri bolestivej menštruácii
c) Alchemilkový obklad na rany - čerstvú alchemilku roztlačte valčekom na cestu a priložte na ranu.

Alchemilku nájdete v týchto prípravkoch zo ženskej kolekcie Yharmony:
Železná lady - čajovina na doplnenie železa pri silnej menštruácii
Venušin balzam - balzam pri bolestivej menštruácii na vtieranie do podbruška
Dar života - čajovina na zvýšenie plodnosti

Kolekcia ZENY komplet

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore

Kalendár blogov

« Február 2020 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Drevené dekorácie

Vonné dekorácie

Fotografie na mieru

  1. 0
  2. 1
  3. 2

Prihlásenie or Vytvoriť Účet