A+ A A-

Alchemilka - ochrankyňa žien

Alchemilka obyčajná alebo panenská (Alchemilla vulgaris) je asi najznámejšia liečivka pre ženy. V rastline so skromným zovňajškom koluje „kráľovská krv", keďže patrí do čeľade ružovité. Nenápadné, žltozelené kvietky však odhalia svoju krásu porovnateľnú s ružou len celkom zblízka :-)
ZAUJÍMAVOSTI:
V minulosti patrila medzi najvzácnejšie rastliny pre alchymistov, a preto aj pôvod jej názvu možno odvodzovať ako zdrobnelinu z latinského slova alchema – alchymistka, alebo z arabského názvu alkemelych.

Má aj viacero iných ľudových názvov, napríklad strieborník, nebeská rosa, husia nôžka, divý muškát alebo ženský plášť - z nemeckého Frauenmantel, ktorý naznačuje, že alchemilka nás ženy, ochraňuje. Starší nemecký ľudový názov Venusmantel má podobný pôvod, ide o ochranu žien starou antickou bohyňou. Venuša sa o ženy starala z erotickej stránky. Vzývajme teda s alchemilkou bohyňu Venušu, ktorá môže stáť po boku žien, ktoré by chceli prežívať všetky stránky svojej ženskosti :-)
TU RASTIE:
Alchemilka obyčajná pochádza z Anglicka, ale v súčasnej dobe je rozšírená po celom svete. U nás vytvára súvislé porasty na horských lúkach a pasienkoch, menej pri potokoch alebo aj v svetlých lesoch.
TAKTO VYZERÁ:
Táto trvalá bylina je pokrytá mäkkými chĺpkami s laločnatými listami. Fantáziu pozorovateľov vzbudzujú drobné, trblietajúce sa kvapky uprostred listov. Tieto takmer nehmotné „perly", nazvali kedysi alchymisti „nebeská rosa" a pripisovali jej schopnosť pomáhať pri výrobe „kameňa mudrcov", elixíru nesmrteľnosti, ktorý mal meniť kov na zlato. Dnes už vieme, že pochádzajú z transpirácie rastliny, keď rastlina za chladných nocí aktívne vylučuje vodu listovými prieduchmi.

Alchemilka pixabay2

Ešte jedna zaujímavosť od botanikov: alchemilka sa dokáže rozmnožovať jednopohlavne. Bez toho, aby nastalo opelenie, vytvorí semená, z ktorých vyrastú dcérske rastliny, rovnaké ako tá materská.
ZBER – ČO, KEDY, AKO?
Alchemilka kvitne podľa polôh od mája do októbra. Zberá sa kvitnúca vňať a koreň. Najúčinnejšia je, keď sa zberá okolo 9 hodiny dopoludnia (informácia zo staršieho herbára). Samostatné mladé listy možno zberať aj pred kvitnutím. Suší sa v tieni, vysušená vňať je zelená, má horkastoštipľavú chuť a nevonia. Uskladňuje sa vo vhodných nádobách na suchom a vzdušnom mieste.
ČO V SEBE SKRÝVA?
Všetky dôležité látky, ktoré potrebuje ženský organizmus na svoje správne fungovanie. Ich účinky oceníte od začiatku menštruačného cyklu až po jeho definitívne ukončenie. Alchemilka priaznivo ovplyvňuje nielen fyziologické cykly v tele ženy, ale aj ženskú psychiku, ktorá sa mení vplyvom hormonálnych zmien v tele.
Najdôležitejšími obsahovými látkami sú triesloviny - látky so „sťahujúcim" účinkom, napomáhajúce zrážaniu bielkovín. Koža a sliznice sa pri styku s trieslovinami sťahujú, znižuje sa príjem látok pokožkou, zmenšujú sa opuchy, klesá citlivosť kože a slizníc, čo má za následok zmiernenie bolesti.
Po fyzickej stránke triesloviny v alchemilke pôsobia: antisepticky a protizápalovo, zastavujú krvácanie, pomáhajú hojiť rany.
V citovej oblasti alchemilka pomáha: reagovať vyrovnanejšie, lepšie vymedziť hranice, viac sa presadzovať, hojiť staré rany na duši. Alchemilka opatrne navádza užívateľku, aby prijala svoju ženskosť, pomáha jej, aby sa mala rada, aby poznala svoje hranice a v prípade potreby sa chránila.
V duševnej oblasti: podporuje intuíciu, posiľňuje vôľu ísť životom vlastnou, ženskou cestou.

Alchemilka vaza

V pokračovaní článku sa dozviete konkrétne tipy využitia alchemilky pre ženy každeho veku :-)

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore

Kalendár blogov

« Júl 2021 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Drevené dekorácie

Vonné dekorácie

Fotografie na mieru

  1. 0
  2. 1
  3. 2

Prihlásenie or Vytvoriť Účet