A+ A A-

Alchemilka - ochrankyňa žien - 2. časť

PRE ŽENY KAŽDÉHO VEKU:

Jej ľudové meno ženský plášť vyjadruje schopnosť chrániť a liečiť ženu vo všetkých úlohách, ktorými vo svojom živote prechádza. Od A (ako amenorea) až po Ž (ako žena).
Od dievčenského obdobia pri nepravidelnej alebo bolestivej menštruácii, zápalových ochoreniach v podbrušku, vo forme kúpeľov je vhodná aj pri bielom výtoku.

Čítať ďalej...

Alchemilka - ochrankyňa žien

Alchemilka obyčajná alebo panenská (Alchemilla vulgaris) je asi najznámejšia liečivka pre ženy. V rastline so skromným zovňajškom koluje „kráľovská krv", keďže patrí do čeľade ružovité. Nenápadné, žltozelené kvietky však odhalia svoju krásu porovnateľnú s ružou len celkom zblízka :-)
ZAUJÍMAVOSTI:
V minulosti patrila medzi najvzácnejšie rastliny pre alchymistov, a preto aj pôvod jej názvu možno odvodzovať ako zdrobnelinu z latinského slova alchema – alchymistka, alebo z arabského názvu alkemelych.

Čítať ďalej...

Jarné prebudenie - 2.časť

NAJLEPŠIE BYLINY PRE PEČEŇ
•Ostropestrec mariánsky
•Púpava lekárska
•Artičoka zeleninová
•Čakanka obyčajná
•Sladké drievko

OSTROPESTREC MARIÁNSKY - ľudovo: kristova koruna. Je to jednoznačne najväčší ochranca pečene, ktorý by si zaslúžil samostatný článok, preto uvediem len niektoré najzaujímavejšie fakty:

Čítať ďalej...

Jarné prebudenie

Jarné kúry majú tradíciu vo všetkých kultúrach. Je to prevencia v pravom zmysle slova. V zime sa menej pohybujeme, jedlo je ťažšie, bohatšie na kalórie a chudobnejšie na živiny. Pomalšie odpadové produkty sa hromadia v organizme. To sa na začiatku jari prejaví známou jarnou únavou. Nie je to choroba, organizmus potrebuje iba trochu času, aby sa prispôsobil, oslobodil od prebytočného neužitočného zaťaženia. Správne zvolená kúra - detoxikácia - zneškodňuje a vylučuje odpadové produkty, a tým udržiava hladký prietok energie organizmu.

Čítať ďalej...

Človek Drevo - ste so svojim živlom v harmónii?

S prichádzajúcim jarným obdobím sa prebúdza nielen príroda, ale aj my. Oveľa intenzívnejšie vnímame rast trávy,  prvých kvietkov a teplejšie lúče slnka, ktoré nás napĺňajú vitalitou a šťastím. Vládne prvý zo živlov v cykle piatich prvkov - drevo. Táto počiatočná, ale zároveň veľmi životaschopná energia, podporuje každú bunku k novému životu, k obnove a prirodzenému rastu.

Čítať ďalej...

Element Drevo a vzťahy

Tak ako hviezdne znamenia v astrológii, aj vo Feng Shui existujú vhodné či menej vhodné partnerské kombinácie. Feng Shui popisuje 5 živlov - elementov: Drevo, Zem, Voda, Kov, Oheň. Každý živel charakterizujú nejaké vlastnosti. Týmito vlastnosťami disponuje aj osoba, ktorej je živel priradený podľa narodenia.

Čítať ďalej...

Jar a element Drevo

S prichádzajúcim jarným obdobím sa prebúdza nielen príroda, ale aj my. Oveľa intenzívnejšie vnímame rast trávy,  prvých kvietkov a teplejšie lúče slnka, ktoré nás napĺňajú vitalitou a šťastím. Vládne prvý zo živlov v cykle piatich prvkov - drevo. Táto počiatočná, ale zároveň veľmi životaschopná energia, podporuje každú bunku k novému životu, k obnove a prirodzenému rastu.

Čítať ďalej...

Kapucínka - záchranca so štítom

Kapucínka väčšia
lat. Tropaeolum majus

Z HISTÓRIE:
Kapucínka väčšia pochádza z Južnej Ameriky. Do Európy bola privezená až v 17. storočí. Pre jej vzhľad ju sadili predovšetkým v okrasných parkoch a záhradách. Obľúbili si ju hlavne mnísi z rádu kapucínov. V latinčine tropaeum (zdrob. tropaeolum) označuje strom ovešaný zbraňami – znak víťazstva. Rodový názov zvolil jeho autor, švédsky botanik Carl Linné, preto, že mu rastlina tvarom listov a kvetov pripomínala prilbu a štít.

Čítať ďalej...

Zima a element Voda

Voda ako doslovný aj symbolický zdroj života je kľúčovým prvkom vo Feng Shui. V cykle tvorenia piatich elementov je Voda potomkom Kovu. Je ovládaná Zemou, ktorá ako jediná dokáže prehradiť a dať jej pevnú formu. Voda má neurčitý tvar, neustále se mení a pretvára. Nesie energiu, ktorá je vyživujúca, tvorivá a podporuje zdravie.

Čítať ďalej...

Láskavý február

14. februára oslavujeme sviatok zaľúbených - Valentína, no mnohí nevedia, že v týždni od 10.2 – 16.2.2020 sa na Slovensku slávi aj Národný týždeň manželstva. Či vám je bližší jeden alebo druhý sviatok, vždy je to o láske. Láska ale nie je len o dávaní si darčekov, práve v tento jeden deň v roku, lebo nás k tomu nútia médiá. Láska je najmä o úprimnom vzťahu, je to cit, ktorý prichádza sám od seba, ktorýkoľvek deň v roku, ráno či večer, na jar i v zime. Spolu v dobrom i zlom.
"Svadba urobí z dvoch ľudí jedného, ťažké je však určiť, ktorý to bude." Shakespeare

Čítať ďalej...

Ste pripravení splniť si želania?

Začiatkom roka si všetci želáme zdravie, lásku, hojnosť... americký nový rok, čínsky nový rok, akýkoľvek nový začiatok... Všetci túžime "upratať" svoje JA, byť lepší, krajší, zdravší a bohatší... Ale skutočne je to len o tom: "Hop, a teraz si dám takýto cieľ..." alebo naopak: "Končím s predsavzatiami, zmením sa aj bez nich..."

Skúsili ste sa poobzerať okolo seba? Možno áno - bezradne v zmysle: "Kde začať?"

Čítať ďalej...

Harmónia domova i vzťahov

Zamyslenie

„Dušičky“ - pamiatka zosnulých už dávno za nami a Vianoce pred dverami... Viac ako inokedy v roku si uvedomujeme silu, a zároveň i krehkosť vzťahov. Túžime po harmónii, pokoji, súzvuku duší, sedieť a túliť sa k sebe v teple domova.

Čítať ďalej...

Svetový deň rodiny

„Šťastná rodina, nie je ničím iným, než predčasným nebom."
George Bernard Shaw

RODINA A FENG SHUI
Podľa učenia Feng Shui rodine zodpovedá východný sektor, ktorý sa spojuje s minulosťou a predkami. Táto zóna naväzuje na to, čo bolo, prepojuje minulosť, prítomnosť a budúcnosť, využíva tradície.

Čítať ďalej...

Vpustite jar do bytu!

Tu je pár jednoduchých tipov :-)
1. Svetlo: dostatok svetla prispieva k rýchlejšej obnove síl, lepšie sa nám pracuje, máme pocit voľnosti a slobody, a to i v byte celkom maličkom.
2. Farby: žltá a oranžová. Žltá je farbou slnka a znamená hojnosť. Tiež symbolizuje toleranciu a trpezlivosť.

Čítať ďalej...

Tekvica pre krásu

Pripravte si domácu masku z tekvice, ktorá vašej pleti maximálne prospeje. Enzýmy, vitamíny a antioxidanty, ktoré táto oranžová plodina obsahuje, dokážu zázraky s každým typom pleti. Enzýmy sú viac aktívne, ak je pokožka tváre teplá a jemne vlhká. Pri používaní tejto masky si preto kľudne doprajte horúcu vaňu a relaxujte :-)

Čítať ďalej...

Vône piatich elementov

Podarilo sa mi to! Našla som rovnováhu a prepojenie západného a východného sveta. Aromabalzamy - Vône piatich elementov - vznikli spojením poznatkov z farmácie o prírodných liečivách a filozofie Feng Shui o pôsobení-vibrácií esenciálnych olejov na jednotlivé orgány a emócie (priradené k piatim elementom).

Čítať ďalej...

Svetlo, svetlo!

Rovnakú pozornosť, akú venujeme nábytku, si zaslúži aj celkové svetlo v byte.
Priestor a svetlo, to sú nielen dnešné symboly príjemného komfortného bývania. Dostatok svetla prispieva k rýchlejšej obnove síl, lepšie sa nám pracuje, máme pocit voľnosti a slobody, a to i v byte celkom maličkom.

Čítať ďalej...

Farby okolo nás 2.časť

Tentokrát farby studené:

Zelená farba
Je farbou prírody. Majú ju radi ľudia odvážni, tvoriví a samostatní, ktorí vedia viesť iných, ale i ľudia, ktorým chýba prispôsobivosť. Odmietajú ju ľudia zaujatí, sklamaní, či vnútorne neistí.
Hovorí sa jej tiež farba zdravia. Má upokojujúci vplyv na nervový systém, je účinná pri vyčerpanosti, môže zmierniť migrény. Pre zelené svetlo je charakteristické, že rozširuje kapiláry, znižuje krvný tlak, podnecuje vylučovanie štiav, preto je výborná v kuchyni. Tu okrem toho zelená farba - drevo - podporuje oheň.

Čítať ďalej...

Farby okolo nás 1.časť

Ako dokáže farba ovplyvniť náladu?
Farby zohrávajú v našom živote veľmi dôležitú úlohu, lebo bezprostredne ovplyvňujú našu náladu a pocity. Približne 87% všetkých dojmov získavame prostredníctvom farebného sveta. Farby nás naladia každé ráno do práce a pripravia tú pravú atmosféru po návrate...

Čítať ďalej...

Neviditeľné energie

„Učenie Feng Shui je na celý život.“ Túto vetu v poslednom čase často opakujem. Lebo tomu verím, lebo to sama aj praktizujem. Čím dlhšie sa tomuto učeniu venujem, čím hlbšie sa do tejto východnej filozofie ponáram, tým je väčšia moja túžba dozvedieť sa ešte viac.

Čítať ďalej...

Plynúci čas

Čo je to vlastne čas? Myslím si, že každý z nás si pri položení tejto otázky odpovie inak. Pre niekoho je to iba pojem, fyzikálna veličina, pre niekoho čas, ktorý ukazujú hodiny. Niekto si predstaví čas, ktorý má pred sebou, čas vymedzený na zvládnutie určitej úlohy.

Čítať ďalej...

Kalendár blogov

« Júl 2021 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Drevené dekorácie

Vonné dekorácie

Fotografie na mieru

  1. 0
  2. 1
  3. 2

Prihlásenie or Vytvoriť Účet